Join the Club
Join our email list and get access to specials deals exclusive to our subscribers.
Season 2023
Fixtures & Results
Umakunda League LBRYC vs Bigu RM (Qtr) 0-1 20 Dec 2023
Umakunda League LBRYC vs Priti 4 3-0 Subarna Sunuwar 3 18 Dec 2023 Umakunda League LBRYC vs RPYC 1-0 Rabin 1 17 Dec 2023 Umakunda League LBRYC vs Pharpu 2-0 Tenzing 1,Madan 1 15 Dec 2023
BharatAashim Memorial LBRYC vs Team Jiri (Final) 2-2(P3-2) Ashim 1,Suman 1 11 Nov 2023 Suman (1)Nima (1),Rabin (1),Yubin 3 x Saved
BharatAashim Memorial LBRYC vs Jiri Coney 1-0 Prakash 1 09 Nov 2023 BharatAashim Memorial LBRYC vs RPYC (Qtr) 4-0 Prakash 1,Ashim 1,Rabin 1,Prabin 1 09 Nov 2023 BharatAashim Memorial LBRYC vs Himalayan 6-0 Prakash 3,Naran 1, Nima 1,Rabin 1 09 Nov 2023 BharatAashim Memorial LBRYC vs Team Jiri 0-2 Mandish (Red Card) 08 Nov 2023 BharatAashim Memorial LBRYC vs HBC Jiri 4-0 Suman 2,Prakash 1,Nima 1 07 Nov 2023 BharatAashim Memorial LBRYC vs JiriMaaney 4-0 Prakash 2,Nima 1,Rabin 1 06 Nov 2023
Bhujee League LBRYC vs GYG (Semi) 5-3(P) Suman1,Michael1,Nima1,PrakashX 03 Nov 2023 Bhujee League LBRYC vs Libhura A 4-0 Prakash 2,Michael 2 02 Nov 2023 Bhujee League LBRYC vs Priti 5 4-1 Prakash 1,Michael 2,Rabin 1 01 Nov 2023 Bhujee League LBRYC vs Betali Majuwa 3-0 Rabin 1,Michael 1,Milan 1 01 Nov 2023 Bhujee League LBRYC vs Bamti Bhandar 0-2 30 Oct 2023
Doramba Sailung Martyrs' Cup LBRYC vs ABC (Final) 0-1 30 Oct 2023 Doramba Sailung Martyrs' Cup LBRYC vs Thamsing 6 -1 Prakash 2,Nima 2,Sachet 1,Rabn 1 30 Oct 2023 Doramba Sailung Martyrs' Cup LBRYC vs New Star 1-0 Prakash 1 29 Oct 2023 Doramba Sailung Martyrs' Cup LBRYC vs SunStar 3-0 Prakash 2,Mandish1 28 Oct 2023 Doramba Sailung Martyrs' Cup LBRYC vs SailungSikhar 11-1 Prakash5,Ashim3,Mandish2,Rabin1 27 Oct 2023
Rumjatar Gold Cup LBRYC vs Raktamalagyanmala 1-2 Mingmar 08 Feb 2023
Rumjatar Gold Cup LBRYC vs Jagarbot FC 1-0 Prakash Basnet (MoM) 06 Feb 2023
Champions 2023
Nima Sherpa & Ashim Mahat
with Individual Awards of the Year
LBRYC
EST 422-2063/64
Historic Win
First UKL Winners
Nima Sherpa - Amrit Bahadur Sunuwar
Best Player Of The Year22
Suzan Shrestha - J P Sunuwar
Rising Star at UKL 22
Rabin Thapa - deepak4ableLBRYC
Player of the Year 2022
Anjan Sunuwar - MoKuSu
Team Player of the Year 2022
Prakash Basnet
Top Scorer UKL 2022
Prabhat Rai
Best Keeper UKL 2022
Mingmar Tamang
Best Player UKL 2022
Saroj Sunuwar - LBRYC
Title winner captain UKL2022
Subikshya Shrestha
Super dance Nepal Runner up
Abiraj & Monysha Sunuwar
Title winners camera + officials
Deepak K Sunuwar
Best season as Manager 2022
Mausam Sunuwar
Dance master
Typical Sunuwar lifestyle
Sunuwari khaja bokdai typical sunuwar
Dhol seel
Typical Sunuwar Culture
Champions
The Running Shield 1998
Champions
The Running Shield 2000
Early Periods of LBRYC
Current Likhubhujee Ramechhap Youth club was established as Youth 4 in 2002.
Bunch of youths from Bhujee were crowned as champions on the first year.
Champions Youth4
The Running Shield 2002
The Running Champions 2005
Likhubhujee Ramechhap Youth4 Club
LBRYC
Officially Registered
Champions LBRYC
The Running Shield 2006
naYan Limbu
First Sponsored colours
Ground Construction Year2010
Bhujee League named by Buddhi kumar Sunuwar organised by LBRYC
Buddhi K Sunuwar
Founder Bhujee League
Bhujee League
Officially Title been changed from The Running Shield
Organised Years
2011,2013,2014,2016,2017,2018 & 2019
Year 21/22
Yangla Potla Champions
Round of 16
BL 2019
Team B
BL2019
Futsal 2019
Ramechhap District Finalists
Finalists
Khiji Okhaldhunga 2019
Qtr Final
Rasnalu 2019
Qtr final
Libhura B
BL 2018
Bhandar
2018
First Team
BL2017
Team B
BL2017
Libhura
BL2016
First Team
BL2015
Libhura
BL2015
Team B
BL2015
Janajati Cup
2072(2016)
Janajati Cup
2071(2015)
Rumjatar 2015
Champions
League Lifters 2014
Team B
BL2014
Runners Up
BL 2013 in red hot form
Team B
BL 2013
Qtr final
BL2012
Team B
First Team
BL 2011
BL11
Team B
2nd Runners Up
Chandi Gold Cup 2009
Ishowri Sunuwar
welcome speech BL13
Samjhana Sunuwar
performing cultural dance
Manmaya Sunuwar
Eldest guest at UKL2022
Kanchharam Tamang
Chief guest at UKL final 2022
Sher bahadur Sunuwar
Chief guest Opening UKL2022
Sabitri Sunuwar
Special guest at UKL 2022
Rudramani Shrestha
Ward chairperson at UKL2022
PB9
First title UKL2022
Amrit B Sunuwar
BFBS representative BL13
Kausila Sunuwar
Representing Umakunda at Miss sunuwar 2015
Sabita Sunuwar
Representing Umakunda at Miss Sunuwar 2015
Babita Sunuwar
Representing Umakunda at Miss Sunuwar 2015
Sanjay Thapa Magar
Youngest Coach LBRYC 2022
Sajina Sunuwar
Cultural representative LBRYC
Present & future
Emotional after winning UKL 2022
Suresh & Amar
Rising star with Best Player at BL13
Ready to Receive guests
Angeela/Iashowri/Mani 2013
Shanti Sunuwar
watching you
Umakunda League 2022
Fixtures & Result
16/12/2022
Likhubhujee Ramechhap vs United Rasnalu
4-1 (Prakash Basnet 2 Mingmar Tamang 1 Yam Bdr Thapa 1- Sujan Sunuwar 1)
17/12/2022
Jiri Nagarpalika vs Likhu Tamakoshi
0 - 0
17/12/2022
Bamti Bhandar vs Pabitra Youth Club
0 - 0
17/12/2022
Gupteswor vs Milanchowk Youth Club A
1 - 5 (Malin Sunuwar1- Sailesh Mahatara 3 Anil Magar 1 og)
17/12/2022
Milanchowk Youth Club B vs Kubhukastali
0 - 1 Dorje Tamang
17/12/2022
LBRYC B vs Sirise Saipu
0 - 0
17/12/2022
BHS vs Akashe Boys Club
1-1 (Saran sunuwar 1 - Kumar Majhi 1)
18/12/2022
Huppinchuli United vs Football Club Bhujee
1-0 Gobinda Sunuwar
18/12/2022
Likhubhujee Ramechhap vs Milanchowk B
6-0 Prakash Basnet 3 Mingmar Tamang 2 Madan Khatry 1
18/12/2022
LBRYC B vs Jiri Nagarpalika
2-3 (Suman Nepali 1 Chandra Majhi 1- Roshan shrestha1 Daphuri sherpa 1 Shaurab khatri 1)
18/12/2022
Bamti Bhandar vs BHS
4-1 (Abhishek basnet 1Bhuwan basnet 1Bikash Shrestha 1Rupesh Basnet 1- Saroj kumar Magar 1)
18/12/2022
Gupteswor vs Huppinchuli United
1-3 (Aditya khadka 1- Malin Sunuwar 3)
18/12/2022
United Rasnalu vs Kubhukastali
3-0 Rajiv Tamang 2 Sujan Sunuwar
19/12/2022
Likhu Tamakoshi vs Sirise saipu
0-1 Sunil Khatri
19/12/2022
PYC khiji vs ABC Manthali
2-3
19/12/2022
FCB vs Milanchowk YC A
0-3
19/12/2022
kubhukastali vs LBRYC
0-2 Prakash Basnet
19/12/2022
Sirise Saipu vs Jiri Nagarpalika
0-4 Milan shrestha 2 Sambhujan shrestha 1Sanjay jirel
19/12/2022
ABC Manthali vs Bamti Bhandar
2-2
20/12/2022
FCB vs GYG
0-1 Bishal Sunuwar
20/12/2022
URYC vs Milanchowk YC B
3-0 Walk over
20/12/2022
LBRYC B vs Likhu Tamakoshi
0-1 Hem bdr Sunuwar
20/12/2022
PYC Khiji vs BHS Bhujee
0-3 Walk over
20/12/2022
MYC A vs Huppinchuli United
4-0 Sailesh Mahatara 1 Sujan khanal 1 Anil Magar 1 & og
21/12/22 Qtr 1
Jiri Nagarpalika vs URYC
3-2 (Milan shrestha 1 Sambhujan shrestha 1 Pasang Tshiring sherpa 1 - Sujan sunuwar 1 Og Jagat Jirel)
21/12/22 Qtr 2
LBRYC vs Likhu Tamakoshi Duragaon
3-1 (Prakash basnet 1 Mingmar Tamang 2 - Mandish Bhujel 1P))
21/12/22 Qtr 3
ABC Manthali vs MYC Priti
2-2 (3-4 P)
21/12/22 Qtr 2
LBRYC vs Likhu Tamakoshi Duragaon
3-1 (Prakash basnet 1 Mingmar Tamang 2 - Mandish Bhujel 1P)
21/12/22 Qtr 4
Bamti Bhandar vs GYG Gupteswor
3-1
22/12/22 Semi 1
Jiri Nagarpalika vs MYC Priti
0-0 (2-3 P)
22/12/22 Semi 2
LBRYC vs Bamti Bhandar
2-0 (Prakash basnet 1 Prabin sunuwar 1)
23/12/22 Final
LBRYC vs MYC Priti
0-0 (8-7 P)
Year of Joy
Champions Time
Bhujee league
Champions BL 19
Bumdel Bhujee
Runners UP BL 19
Priti - 5 Umakunda
Third BL 19
Team Jiri Dolakha
Champions BL 18
Team Jiri Dolakha
Runners Up BL18
Milanchowk Youth Club
Third Placed BL18
Umakunda-2 Bamti Bhandar
Champions BL 17
Umakunda-2 Bamti Bhandar
Runners Up BL17
Pabitra Youth Club Khiji
Third Placed BL17
Saraswoti Youth Club Priti
Champions BL 16
Team Lesokhola Bhujee
Runners Up BL16
Bethlehem Youth Club
Third Placed BL16
Pabitra Youth Club
Champions BL15
Gupteswor Youth Group
Runners Up BL15
Rasnalu Youth Club
Third Placed BL15
Chochong Youth Club
Champions BL14
Likhu Bhujee Ramechhap
Runners Up BL14
Chandeswori Youth Club
Third Placed BL14
Pariwartan Youth Club
Champions BL13
Ragani Village Committee
Runners Up BL13
LikhuBhujee Ramechhap
Third Placed BL13
Golegersu Gupteswor
Champions BL12
Huppinchuli Yubalaya
Runners Up BL12
Chandeswori Youth Club
Third Placed BL12
JYC Duragaon
Champions BL11BL
Pariwartan Youth Club
Runners Up BL11
Chandeswori Youth Club
Third Placed BL11
HYC Khiji
Our Story
We've loved every minute of our journey
The Running Shield 1998
The Running Shield Football Tournament was held in 1998(2055 B.S.) at kodgaon, Bhujee-8, Ramechhap.
The Running Shield 2000
Huppinchuli Yubalaya successfully won the Running Shield second time in first three years.
The Running Shield 2002
Youth_4,a newly formed local group of youths' first ever step was started with winning the The Running Shield.
BL14
Champions
Bhujee
2014
Year of Joy
Champions
Yangla potla
Champions22
Champions
New Year2022
Address
Likhu Bhujee Ramechhap Youth Club
Umakunda Bhujee-7
Ramechhap, Janakpur
Contact
(977) 044-690355
Hours
Not applicable
Social
All about Yangla potla
Yangla Potla Cup 2021/22
Ramechhap district league 2078(2021)
Uparastrapati Cup 2078 (2021)
C Qualifying (2021 - 22)
Best Player & Top Scorer
Golden Ball
Best Player
BL2011
Shanta Shrestha
CYC PRITI
BL2012
Bikash Rai
HCY Bhujee
BL2013
Amar P Magar
LBRYC Bhujee
BL2014
Bal Bahadur Sunuwar
CYC Priti
BL2015
Basanta Tamang
GYG Gupteswor
BL2016
Subash Sunuwar
BYC Bhujee
BL2017
Anil Chaudhary
SYC Priti
BL2018
Roshan Shrestha
Team Jiri
BL2019
Thir Bahadur Sunuwar
Bumdel Bhujee
Golden Boot
Top Scorer
BL2011
TBC
TBC
BL2012
Dhiraj Shrestha
HCY Bhujee
BL2013
Sahil Tamang
Team Ragani
BL2014
Sunil Basnet
PYC Kaati
BL2015
Ramu Majhi
CFC Bhujee
BL2016
TBC
TBC
BL2017
Madhav Sunuwar
PYC Khiji
BL2018
Amrit Sunuwar
GYG Gupteswor
BL2019
Sanish Shrestha
Team Priti-5
Best Keeper & Rising Star
Golden Glove
Best Goal-Keeper
BL2019
TBC
Bumdel Bhujee
BL2018
Subash Bhandari
Team Jiri
BL2017
Bijay Shah
Bamti Bhandar-2
BL2016
TBC
TBC
BL2015
TBC
TBC
BL2014
Sanjeev Shrestha
LBRYC Bhujee
BL2013
Sanjeev Shrestha
LBRYC Bhujee
JP Sunuwar Rising Star
Local Future Rising Star
BL2019
Saran Sunuwar
LBRYC Bhujee
BL2018
Suman Nepali
LBRYC Bhujee
BL2017
Saroj Sunuwar
LBRYC Bhujee
BL2016
Bishal Sunuwar
LBRYC Bhujee
BL2015
Rohit Sunuwar
HYC Bhujee
BL2014
Rajesh Sunuwar
LBRYC Bhujee
BL2013
Suresh Sunuwar
LBRYC Bhujee